Kyseliny a zásady

Kyseliny a hydroxidy

Kyseliny a hydroxidy tvoří důležité množiny anorganických chemických sloučenin. Mají rozsáhlé použití v průmyslu i v laboratořích. Mnohé kyseliny jsou nezbytné pro živé organizmy.

 

Voda

Voda je tvořena dvěma atomy vodíku a jedním atomem kyslíku. Oba atomy vodíku jsou navázány na atom kyslíku. Voda se může rozpadat na ionty, tak jako každá chemická sloučenina. Tomuto rozpadu říkáme disociace nebo ionizace.

Rovnice disociace vody:

H2O <---> H+ + OH-

Vzhledem k tomu, že vodíkový iont H+, je vlastně proton, který není schopen samostatné existence, váže se na molekulu vody za vzniku oxoniového kationtu H3O+. Disociační rovnici zapisujeme následovně:

2H2O <---> H3O+ + OH-

V čisté vodě je počet vodíkových kationtů H+ a hydroxidových aniontů OH- stejný. Proto je čistá voda neutrální. Není ani kyselá, ani zásaditá. Voda je nejběžnějším rozpouštědlem. Vlivem rozpouštění látky ve vodě se mění poměr množství (koncentrace) iontů H3O+ a OH- a vzniká nám kyselé nebo zásadité prostředí.

Určování a měření kyselosti a zásaditosti

K určení zda je roztok (prostředí) kyselé nebo zásadité, nám slouží chemické látky zvané indikátory. Indikátory mění svou barvu v závislosti na prostředí.

 

Přehled indikátorů

Indikátor

Kyselé prostředí

Neutrální prostředí

Zásadité prostředí

Lakmus

červený

fialový

modrý

Fenolftalein

bezbarvý

bezbarvý

fialový

Methyloranž

červeno-oranžová

oranžový

žlutý

Methylčerveň

červená

červený

žlutý

K přesnému vyjádření kyselosti nebo zásaditosti používáme pH stupnici. Tato stupnice nabývá hodnot od 0 do 14. Je-li hodnota pH menší než 7, je roztok kyselý, převládají v něm oxoniové kationty H3O+. Je-li hodnota pH větší než 7, je roztok zásaditý, převládají v něm hydroxidové anionty OH-. Je-li pH rovno 7, je roztok neutrální, oxoniové kationty jsou v rovnováze s hydroxidovými anionty.

 

Kyseliny

Kyseliny jsou chemické sloučeniny, které ve vodě uvolňují kationty H+, které se dále slučují s molekulami vody za vzniku oxoniového kationtu H3O+. Mnohé kyseliny mají žíravé účinky. Při práci s kyselinami hrozí poleptání, proto vždy používáme ochranné pomůcky. Při ředění kyselin lijeme vždy kyselinu do vody. Kyseliny mají velký význam pro průmysl nejen chemický, ale i pro potravinářský, automobilový a pro zemědělství.

Kyseliny dělíme podle několika kritérií na:

1) Podle síly kyseliny

· slabé (H2CO3, HNO2)

· silné (HCl, H2SO4, HNO3)

2) Podle složení

· bezkyslíkaté (HF, HCl, HCN)

· kyslíkaté (H2CO3, H3PO4, HNO3)

3) Podle počtu atomů vodíku

· jednosytné (HNO3, HCl)

· dvojsytné (H2CO3, H2SO4, H2S)

· trojsytné (H3PO4)

Bezkyslíkaté kyseliny

Bezkyslíkaté kyseliny jsou dvouprvkové sloučeniny, které vznikají rozpouštěním některých plynných sloučenin vodíku ve vodě. Jejich názvy se tvoří slovem kyselina a přidáním koncovky -ová k názvu původní sloučeniny.

Chemické vzorce bezkyslíkatých kyselin jsou totožné se vzorci původních sloučenin.

Příklad:

Rozpouštěním chlorovodíku ve vodě vzniká kyselina chlorovodíková, rozpouštěním sirovodíku ve vodě vzniká kyselina sirovodíková.

Kyslíkaté kyseliny

Kyslíkaté kyseliny jsou tříprvkové sloučeniny, jejichž molekuly jsou tvořeny z atomů vodíku, kyslíku a dalšího kyselinotvorného prvku (např. dusíku, síry, uhlíku, chloru).

Obecný vzorec kyslíkatých kyselin je HXAYOZ. Kde A je kyselinotvorný prvek (např. N, S, P, Cl, I, C…). Atomy vodíku mají v kyselinách oxidační číslo I, atomy kyslíku –II.

Atom kyselinotvorného prvku může mít oxidační číslo I – VIII. I pro molekuly kyselin platí, že součet oxidačních čísel všech atomů prvků je roven nule.

Název kyslíkaté kyseliny je dvouslovný. Skládá se z podstatného jména kyselina a přídavného jména. Přídavné jméno je utvořeno z názvu kyselinotvorného prvku se zakončením, které odpovídá oxidačnímu jeho atomu.

 

Názvosloví kyslíkatých kyselin

Oxidační číslo kyselinotvorného prvku

Zakončení přídavného jména v názvu kyseliny

Obecný vzorec kyseliny

Název kyseliny

Vzorec kyseliny

I

-ná

HAO

Kyselina chlor

HClO

II

-natá

H2AO2

Kyselina dusnatá*

H2NO2

III

-itá

HAO2

Kyselina dusitá

HNO2

IV

-ičitá

H2AO3

Kyselina uhličitá

H2CO3

V

-ičná

HAO3

Kyselina dusičná

HNO3

-ečná

Kyselina chlorečná

HClO3

VI

-ová

H2AO4

Kyselina sírová

H2SO4

VII

-istá

HAO4

Kyselina chloristá

HClO4

VIII

-ičelá

H2AO5

Kyselina osmičelá*

H2OsO5

* tyto kyseliny nejsou známy

 

 

Hydroxidy

Hydroxidy jsou tříprvkové sloučeniny, které obsahují hydroxidové anionty OH-, vázané na kationty kovu. Mezi hydroxidy patří i amoniak NH3 rozpuštěný ve vodě, kdy vzniká NH4OH – hydroxid amonný.

Podobně jako kyseliny i některé hydroxidy mají žíravé účinky, proto při práci s nimi musíme používat ochranné pomůcky. Hydroxidy jsou významné chemické látky pro celou řadu lidských činností. Ve stavebnictví se používá hydroxid vápenatý Ca(OH)2 zvaný též hašené vápno. Z hydroxidu sodného NaOH se vyrábí mýdlo. Některé hydroxidy jsou součástí čisticích prostředků.

Názvosloví hydroxidů

Názvosloví hydroxidů je založeno na stejných pravidlech jako názvosloví halogenidů. Místo halogenu je však v molekule hydroxidu hydroxidová skupina OH-. Hydroxidová skupina má jako celek oxidační číslo –I. Obecný vzorec hydroxidů je M(OH)n. Výjimku tvoří NH4OH, kdy kationt je tvořen kationtem amonným.

Názvy všech hydroxidů jsou dvouslovné. Skládají se z podstatného jména a přídavného jména. Podstatné jméno je hydroxid. Přídavné jméno je utvořeno z názvu prvku, který je sloučen s hydroxidovou skupinou, zakončené koncovkou, která nám určuje oxidační číslo prvku sloučeného s hydroxidovou skupinou.

 

Názvosloví hydroxidů

Oxidační číslo kovového prvku

Zakončení přídavného jména v názvu hydroxidu

Obecný vzorec hydroxidu

Název hydroxidu

Vzorec hydroxidu

I

-ný

MOH

Hydroxid sod

NaOH

II

-natý

M(OH)2

Hydroxid hořečnatý

Mg(OH)2

III

-itý

M(OH)3

Hydroxid železitý

Fe(OH)3

IV

-ičitý

M(OH)4

Hydroxid platičitý

Pt(OH)4

V

-ičný

M(OH)5

Hydroxid arseničný*

As(OH)5

-ečný

Hydroxid fosforečný*

P(OH)5

VI

-ový

M(OH)6

Hydroxid sírový*

S(OH)6

VII

-istý

M(OH)7

Hydroxid jodistý*

I(OH)7

VIII

-ičelý

M(OH)8

Hydroxid osmičelý*

Os(OH)8

* tyto hydroxidy nejsou známy

 

Zpět na úvod

Ing. Lubor Hajduch ZŠ J. A. Komenského Kyjov